Keemiliste lisandite, kiirguse ja Maast ja päikesest väljapaiskuvate osakeste ning konkreetse moodustumisviisi tõttu on igal kristallitüübil omaenese võnkesagedus. Et iga kristall kujuneb mitmest mineraalist, siis määrab tema olemuse sisemine struktuur- korrapärane, korduv aatomivõre, mis on igale kristallile ainuomane, olgu kivi ise suur või väike.
- trigonaalsed (kolmnurgad)
- kuubilised (ruudud)
- tetragonaalsed (ristkülikud)
- heksagonaalsed (kuusnurgad)
- ortorombiliised (rombid)
- trikliinsed (trapetsid)
- monokliinsed (rööpkülikud)
Kui protsess on kiire, jäävad kristallid väikseks. Kui protsess peatub ja algab seejärel uuesti, on võimalik fantoomkristallide või ennast tervendavate kristallide teke. Kui protsess on erakordselt kiire, tekib pigem klaasjas aine nagu obsidiaan, mitte kristall. Niisugused kristallid nagu aventuriin ja peridoot luuakse kõrgetel temperatuuridel vedelast magmast. Teised, näiteks topaas ja turmaliin, moodustuvad gaasi tungimisel naaberkivimitesse.
Kaltsiit ja teised settekivimid kujunevad murenemisprotsessis. Maa pinnal kivimid purunevad ja mineraliseerunud vesi nõrgub läbi kalju või kannab jõevool seda edasi, kuni murenenud materjal uute kristallidena settib või mineraalid liituvad. Niisugused kristallid on sageli kihtidena aluspõhja kivimitesse sadestunud ja on tavaliselt pehmema tekstuuriga.
Sageli leitakse kristalle, mis on ikka veel kinni aluspõhjakivimis, millel nad kujunesid või tsementeerusid purdkivimina. Sellist aluspõhjakivimit tuntakse lähtekivimi ehk maatriksi nime all.
Eestist pärit kaltsiitkobar (Koidukuma erakollektsioon)
Kristallid paeluvad inimesi nii oma geoloogiliste kui esoteeriliste omaduste tõttu. Erineva kuju, värvuse ja struktuuriga mineraalide kogumid hämmastavad ja lummavad. Mõned on lihtsama väliskujundiga, teised keerukamad või uskumatult kristallselged.
Üle maailma korraldatakse messe, kus on kõikvõimalikke kristalle ja inimesed loovad isiklikke kollektsioone haruldaseimatest kristallidest. Tundes paremini nende arengulugu, saame põhjalikumalt süveneda sellesse, kuidas üks või teine kristall meid metafüüsiliselt mõjutada saab,
Info allikad:
https://et.m.wikipedia.org/wiki/Kristallstruktuur
https://www.gemselect.com/other-info/minerals-rocks-gems.php
http://www.ut.ee/BGGM/miner/index.html