Scroll Top

Need müstilised unenäopüüdjad!

Päeviku postitus

MIKS PAELUVAD INIMESI UNENÄOPÜÜDJAD?

Indiaanlaste juures olid väga levinud unenäopüüdjad, mida kasutati selleks, et püüda kinni kõik halvad unenäod ning et head uned jõuaksid magajani. Unenäopüüdjad on “ära kodustatud” ka Eesti rahva poolt, kaunistades mitte ainult meie magamistube, vaid ka autosid, elutoa seinu, lapsevankreid, suvila katusealuseid jne.

Mis seal imestada- unenäopüüdja on atraktiivne ning selle komponendid- suled ja ämblikuvõrgu imitatsioon- on looduslähedased, nii nagu haldja-/maa-/taarausku maarjamaalanegi.

UNENÄOPÜÜDJA LEGEND

L

Algse legendi järgi oli ühel Lakota hõimu vaimsel juhil kõrgel mäetipul nägemus. Nägemuses ilmutas end talle ämblikukehaga tarkuse otsija Iktomi, kes vestles vaimse juhiga pühas keeles. Vestluse ajal korjas Iktomi üles indiaanlase pajuokstest tehtud ringi, mille küljes olid suled, hobusejõhv ja helmed, ning asus võrku punuma.

Iktomi rääkis indiaanlasele elutsüklitest- kuidas me alustame oma elu vastsündinuna, liigume läbi lapsepõlve täiskasvanuikka. Lõpuks jõuame vanuriikka, mil meie eest tuleb hoolitseda nagu vastsündinute eest. Sellega tsükkel lõpeb.

Iktomi rääkis, et igal eluetapil mõjutavad meid erinevad jõud, mõned head, mõned halvad. Kui sa kuulad häid jõude, juhitakse sind õigesse suunda. Kui aga kuulad halbu jõude, juhivad nad sind valesse suunda ja võivad sulle kahju teha. Ehk need jõud saavad sind aidata või sekkuda looduse harmooniasse.

Kui Iktomi oli kõnelemise lõpetanud, andis ta enda kootud võrgu indiaanlasele ja ütles: “See võrk on täiuslik ring, millel on auk keskel. Kasuta võrku aitamaks oma inimestel saavutada eesmärke, kasutades nende ideesid, unenägusid ja nägemusi. Kui sa usud võimsasse vaimu, filtreerib see võrk sinu head ideed välja ja halvad jäävad võrku kinni ega pääse sealt välja.”

Indiaanlane jagas oma nägemusi Iktomist ja tema jutustusest oma rahvale ning tänapäevalgi on paljudel indiaanlastel unenäopüüdja voodi kohal, et juhtida oma unenägusid ja nägemusi. Hea pääseb läbi keskel oleva augu magava inimeseni. Kurjus püütakse unenägudest võrku kinni, kus see kustub hommikuste päikesekiirte käes. Indiaanlased usuvad, et unenäopüüdjates peitub tuleviku võti.

INDIAANLASTE TRADITSIOONID

Legendist tulenevalt valmistati unenäopüüdjaid alguses eranditult looduslikest materjalidest, sest ülim õpetaja oli loodus ise. Indiaanikultuuris meisterdasid unenäopüüdjaid näiteks vanaemad ja vanaisad oma vastsündinud lastelastele, et need tagaksid lapse voodi kohal talle rahuliku une tulvil ilusaid unenägusid.

Indiaanlased usuvad, et öine õhk on tulvil unenägusid. Head unenäod on selged ja teavad oma teed unenägude nägijani ehk magava inimeseni, laskudes mööda unenäopüüdjat ja sellel rippuvaid sulgi magajani. Väikenegi sulgede liikumine tähendas indiaanlaste jaoks seda, et hea unenägu liikus just läbi. Halvad unenäod on aga segaduses ja segadusse ajavad. Nad ei leia oma teed läbi võrgu ja jäävad sellesse kinni, kuni hommikune päike nad kaotab.

Algul punuti unenäopüüdjaid punase paju okstest, kasutades veel kõrvenõgest, kuigi legend ise rääkis hobusejõhvide kasutamisest. Võrgu külge riputati linnusuled ja ka keskmisesse auku paigutati sulg või vääriskivi, aga vaid üks, sest eluvõrgul on vaid üks looja.
Oluliseks peeti ka seda, et kogu unenäopüüdja tuli punuda ühest pikast katkemata jupist. Unenäopüüdjaid nimetatakse ka unistuste püüdjateks, kuna nad mitte ainult ei püüa endasse meie kaitsmiseks halbu unenägusid, vaid aitavad väidetavalt magajal oma unenägusid ka paremini mõista ja meeles pidada.

Unenäopüüdja toimib vaid siis, kui kõrgemasse vaimu uskuda ja asetada see oma voodi kohale nii, et see ripuks magaja pea kohal. Horisontaalsel pinnal muutub unenäopüüdja passiivseks.

Tänapäeval on unenäopüüdjate disain muutunud väga mitmekülgseks, tehakse pitsilise võrguga, erinevate kujundite ning materjalidega püüdjaid. Kuigi neil on rohkem dekoratiivne eesmärk, aitab usk unenäopüüdja olemusse sellegipoolest pakkuda magusat und.

POOLVÄÄRISKIVIDEGA UNENÄOPÜÜDJAD

Osad unenäopüüdjad on täiustatud erinevate poolvääriskividega, millel on toime ka meie unenägudele- teatud kristallid aitavad neid meeles pidada (lasuriit, larimar, küaniit), suurendada tähenduslike unenägude nägemist (lasuriit, apofülliit) või toetada lihtsalt rahulikku ja sügavat und (magnesiit, ametüst). Magamise ajal ning meile ligidal olles saavad nad mõjutada ka meie aurat ja tasakaalustada meie energiad- justkui kristalliteraapia une ajal!

Kui kipud enne magamajäämist unistama, sobib Sinu unenäopüüdjasse mäekristall, sest tema on väga tõhus soovide Universumisse edastaja.

UNENÄOPÜÜDJA TOIME

Vahel võib kuulda, et inimestel unenäopüüdjad ei tööta ja nad näevad ikkagi halbu unenägusid. Üldjuhul on see siiski tingituna sellest, et unenäopüüdjat pole energeetiliselt puhastada. Nii nagu kõik teised energeetilise toimega asjad (nt. kristallid), vajavad ka unenäopüüdjad hoolitsemist.

Puhasta oma unenäopüüdjat viiruki- või salveisuitsuga, tiibeti kellade ehk tingshadega või küünla kohal, lae päikese- või kuuvalguses ning tuules.

Mõned väidavad, et kui unenäopüüdja ei ole 100% looduslikust materjalist, siis ta ei saagi toimida. Meie Koidukumas sellega nõus ei ole, aga absoluutset tõde ei olegi olemas ning igaüks võiks järgima oma südant ning viisi, mis temaga resoneerub. Nagu legendis öeldi, tuleb uskuda “kõrgemasse vaimu”- ja nii meie energeetilised sõbrad- unenäopüüdjad- meid aitavadki.

KUHU UNENÄOPÜÜDJA RIPUTADA?

Nagu eelpool mainitud, on soovitatav riputada unenäopüüdja voodi ligidale kohta, kus hommikupäikese kiired saaksid tema peale paista.

Küll aga võib olla paigutusega loominguline- väikesed unenäopüüdjad sobivad hästi ka autosse tahavaatepeegli külge, koti külge ripatsiks või lapsevankri kohale; suuremad unenäopüüdjad on atraktiivsed dekoratiivelemendid elutuppa, aga ka kontorisse, salongi, suvilasse, tuulekotta või esikusse, kus vihm ja tuul liiga ei saaks teha; ning miks mitte ka maagiahõngulisele pidustusele, näiteks sünnipäevale või pulma? Piire saab seada vaid omaenda kujutlusvõime!

UNENÄOPÜÜDJAD KUI KINGITUSED

Öeldakse, et kingitud unenäopüüdja on kõige väekam ja selle taga peitub lihtne selgitus: üldiselt tehakse kingitusi heade soovidega, heas meeleolus, eeldatavasti kallile inimesele. Unenäopüüdja meisterdamisega on näiteks selline lugu, et seda tuleb- õigemini lausa peab tegema heas tujus, sest meistri emotsioonid punutakse sisse koos võrguga ning halbu tundeid ei tohiks edasi kinkida. Kui oled tegemas kellelegi kingitust unenäopüüdja näol, siis võta kindlasti hetk, et panna oma head mõtted ja soovid sellesse esemesse- kingi saaja tunneb seda kindlasti (sealjuures ei pea olema unenäopüüdja enda tehtud, soovid võib lisada ka soetatud isendile)!

Meil on ka tore lugu varnast võtta: sai südamesõbrannale pulmade puhul kingitud omatehtud unenäopüüdja, kuhu laususime kaasaga omalt poolt head soovid algavaks abieluks. Mõni aeg hiljem saime tagasisidet, et voodi kohale riputatud unenäopüüdja olevat nii tõhus, et paarike saab magusa une tõttu vaevu voodist!

Allpool näete ka ühte pulma dekoratsiooniks tehtud eritellimuse unenäopüüdja pilti, mida tellija lahkelt jagada lubas.

Meie soovitus: oma unenägude püüdja esmakordselt koju tuues aseta ta lamavas asendis päikesevalguse kätte või lase tuules lehvida. Kui kauaks? Usalda oma sisetunnet- see ütleb, millal on piisavalt ????

Tutvu Koidukuma e-poes olevate unenäopüüdjatega

etEstonian